Kladno 4
  • Home
  • Veřejný prostor
  • Historie
  • Kontakt
  • Home
  • Veřejný prostor
  • Historie
  • Kontakt

historie

Kryty civilní obrany ve věžácích

–Alexandr Němec
Výstavba sídliště mezi Kladnem a Rozdělovem je opředena mnoha otázkami a legendami, které přetrvávají i 60 let od jeho dokončení.  Velkým tajemstvím pro mnohé zůstává existence stálých úkrytů civilní obrany, se kterými je spojeno snad nejvíce fantastických příběhů. Jedni mluví o důmyslném systému ochrany, který vede napříč Kladnem. Druzí tvrdí, že samotná šestice věžových staveb je mezi sebou pod zemí propojena. Další líčí podzemní prostory pod domy jako spletitou síť katakomb a chodeb s místnostmi a sály. Jak je to tedy s prostory civilní obrany ve skutečnosti?

Takzvané stálé úkrytové prostory 2. třídy odolnosti bylo v dobovém kontextu nutné umístit v nově projektovaných bytových domech od roku 1952. Řešení celého projektu tedy muselo být v souladu se směrnicemi pro technická opatření civilní obrany CO-Stav-1 a CO-Stav-23, což neobnášelo jen zařazení samotných stálých úkrytových prostor do projektu, ale například i řešení barevného tónu fasády v souladu s požadavky civilní obrany, umístění pozorovacích objektů na střechy strojoven výtahů prvního a šestého domu atd. Dokumentace k úkrytovým prostorám tohoto druhu nebyla považována za tajnou, neobsahovala-li projektový výkres vzduchotechniky.

Prostory civilní obrany pod kladenskými věžovými domy tedy přesně ctí tyto dvě směrnice, které udávají např. požadavek úkrytových míst dle podlahové plochy domu (9 m2 = 1 člověk), dále pak v jednom úseku maximálně 75 osob a v jedné sekci 300 osob. Na jednu sekci musí být řešený projekt vzduchotechniky s nasáváním ve dvou větvích z vnějšího prostoru. 
Kryt civilní obrany pod každým věžovým domem je situován do druhého podzemního podlaží a zabírá jeho jižní trakt. Je koncipován podle výše uvedených předpisů pro 400–500 osob, kdy celkové řešení umožnilo osově rozdělit úkryt do dvou sekcí vždy s vlastním projektem vzduchotechniky. 

Skladebně se pak jedná o klasické řešení úkrytových prostor, kdy se po otevření protitlakých dveří dostáváme do tzv. protiplynové předsíně, dále pak je možné vstoupit do prostorů vodárny se sprchami, nebo do první úkrytové buňky. V sekci dále nalezneme čtveřici suchých záchodů a buňku vyčleněnou pro filtroventilační zařízení a pro prachovou komoru. Z každé ze dvou sekcí vede jeden nouzový výlez. Společnou pro obě sekce je klubovní místnost s jističovou skříní, která je situována za schodišťovou stěnou. 
​
Úkryty tedy nejsou propojeny ani mezi jednotlivými věžovými domy, ani nijak nenavazují na širší centrum Kladna. Zaujímají jen nezbytně nutnou podlahovou plochu stanovenou směrnicí o navrhování tohoto druhu prostor. Údržba těchto krytů probíhala plynule od jejich výstavby až do roku 1987. Nikdy naštěstí neposloužily svému účelu.

Chcete, aby vám neunikly novinky z Kladna 4?

Vše podstatné posíláme jednou za čas e-mailovým newsletterem (archiv newsletterů).
* povinná pole

Kontakt

Halda, z. s.
info@haldaknih.cz
© COPYRIGHT 2016. VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA.